Someone’s gotta stay home with the kids if we homeschool. Right?
Right.
We may quibble about which parent must stay, but no doubt one simply must.
Lots of people think keeping a parent at home precludes being a two income family, but it does not. The act of staying home saves so much, we sometimes wonder how those who work outside make any money at all.
Let’s look at how it adds up:
- Clothing. Stay-home clothes bought on sale cost far less than suits or uniforms bought under duress. The same is true for shoes, bags, coats, etc.
- Transportation. If only one parent is going out to work, only one car is necessary. Same for gas.
- Work. Someone has to do it. Either you clean the house or someone else gets about $1000 per year to do it. You can do your own laundry, yard work, repairs, etc., and save the prices of hiring them done. Or the price of a counselor trying to fix your brain after you try to do it all yourself . . .
- Cooking. A rib-eye steak costs about $5 on sale at the grocery, about $18 at a restaurant. Spaghetti dinner for 6 costs the same at home as for 1 at a restaurant. Maybe less. A homemade birthday cake costs about $7, compared to $20 from the store, and you know which tastes better! Hearty, homemade bread costs half or less of insipid store-bought. However, if you make these yummy foods to sell, you get the store price!
- Shopping. What? Isn’t shopping how we lose money? No, that’s random spending. Shopping is comparing prices, waiting for sales, and squeezing all the value you can from every penny. It is sticking to your list, buying in bulk, and always being ready for the surprise bargain for someone’s gift for the future. It is what you don’t have time for if you’re on your way home from the office.
- Sewing. While it is true, fabric prices have gone up, it is also true you can make new, lovely curtains with hardly any sewing instructions, covering that window in sale fabric for about $25 instead of $125. With only a bit more knowledge, you could make yourself a skirt or cape. Learn a tiny bit more and make simple dresses for your girls. All with the same savings rate. But if you sell, it . . .
- Gardening. A pint of home-canned green beans costs about ten cents for the lid and bit more for energy to run the stove. There is an initial investment, but you can re-coup the cost once you’ve canned for a year or two. And store-bought vegetables are nearly $1 per can.
- Crafts. A bit of yarn, a drop of glue, how surprising the fun and savings in making gifts! And the savings is phenomenal. You could develop a reputation for a certain type of gift and become known as “the afghan lady” or the “soap lady”, turning it into a business. Astronomical savings in greeting cards, alone!
- Last, but not least, Child Care. It’s about $18 per day per child. That does not factor in the cost of medical care for all the diseases they will pick up.
This list could go on forever, but you get the idea. If, when you are at home, you actually WORK, you are a working mom, and your rewards are good.





